Znaczenie kolorów w projektowaniu wnętrz

Nie jest tajemnicą, że kolory, podobnie jak dźwięki czy zapachy, mają istotne znaczenie dla naszego samopoczucia. Mogą one mieć działanie terapeutyczne, wprowadzać do pomieszczeń atmosferę spokoju i harmonii, ale mogą też mieć na nas negatywny wpływ. Jakie znaczenie mają kolory w projektowaniu wnętrz?

Biel we wnętrzu

Dawniej był to najpopularniejszy kolor w większości pomieszczeń. Nie tylko doskonale rozjaśnia pomieszczenie, ale także stanowi doskonałą „bazę” do różnych aranżacji i zestawień kolorystycznych. Nie ma w sobie nic z surowości i sterylności, a pozwala na wyciszenie i relaks oraz uzyskanie efektu czystego, jasnego pomieszczenia. Doskonale sprawdzi się w kuchni, łazience czy salonie, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednie dodatki.

Żółty w projektach wnętrz

Żółć to kolor niezwykle energetyczny, dodający sił witalnych i pozytywnie nastrajający. To świetny kolor do pokoju aktywnego przedszkolaka, gdyż pobudza i stymuluje intelektualnie, rozwija kreatywne myślenie, a przy tym pomaga się skoncentrować. Świetnie nadaje się więc także do gabinetu.

Czerwień

To kolor wzmagający apetyt, zarówno na jedzenie, jak i na seks. Sprawdzi się więc w kuchni i sypialni, ale raczej jako dodatek, a nie jedyny kolor, gdyż silnie pobudza. Dodaje także pewności siebie i odwagi. Należy też pamiętać o tym, iż ten symbol miłości może powodować rozdrażnienie, a nawet agresję. Używajmy go więc rozsądnie.

kolor w projektowaniu wnętrz

Pomarańczowy kolor w twoim wnętrzu

Kolor pomarańczowy ma podobne działanie do żółtego, a więc motywuje nas do działania i dodaje energii. Jego pozytywny i optymistyczny wpływ na nasze samopoczucie może jednak w nadmiarze powodować zmęczenie, stosujmy go więc z umiarem i, podobnie jak czerwień, raczej w formie dodatków.

Niebieski

Pomieszczenia pomalowane na niebiesko sprawiają wrażenie chłodnych, czujemy się w nich świeżo i czysto. Kolor ten niweluje napięcia, łagodzi stres i rozluźnia. Inspiruje do działania i sprzyja w podejmowaniu decyzji. Jeśli więc rozważamy projektowanie wnętrz w naszym domu, pamiętajmy, że nadaje się do gabinetu czy pracowni, oraz salonu.

Zieleń we wnętrzu

To kolor, który kojarzy nam się z naturą, harmonią i pozytywną energią. Zieleń ma najsilniejsze działanie relaksujące, wyciszające. Pomaga redukować stres i związane z nim dolegliwości i choroby. Warto go więc stosować szczególnie w pomieszczeniach, w których przebywają osoby chore.

Zanim zaprojektujemy wnętrza naszego domu, dobrze jest wiedzieć, jakie oddziaływanie mają kolory na nasz organizm. To podstawa naszego dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz