Wnętrza w stylu klasycznym, czyli elegancja i symetria

Elegancki umiar – tak w skrócie można scharakteryzować wnętrza w stylu klasycznym. Domy lub mieszkania urządzone według zasad tego stylu są niezwykle przyjazne dla domowników, co sprawia, że każdy naprawdę dobrze się czuje w takich pomieszczeniach. Ponadto klasyka nigdy nie wychodzi z mody.

Co jest ważne w stylu klasycznym?

Zwolennicy żywych kolorów, bibelotów czy nowoczesnych połączeń metalu, szkła i betonu nie znajdą nic ciekawego dla siebie we wnętrzach klasycznych, które wyróżniają się ładem i stonowaniem. Kluczowe jest zachowanie symetrii oraz równowagi, zwłaszcza w ustawieniu mebli i rozwiązaniach aranżacyjnych. Należy zadbać o to, aby całość prezentowała się przytulnie, dawała poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie była wygodna. Współczesne wnętrza klasyczne odwołują się do antyku i klimatu dawnych czasów, ale widać w nich również nawiązania do współczesności, głównie w zastosowaniu nowoczesnego sprzętu. Trudno się temu dziwić, przecież dom nie jest muzeum.

Cechy stylu klasycznego

W pomieszczeniach klasycznych często można zauważyć delikatne gzymsy bądź sztukaterię na suficie, kominki marmurowe czy też okna i drzwi mające wyraźne obramowania. W większych wnętrzach pojawiają się kolumny z marmuru oraz łagodne łuki. Kolorystyka powinna być utrzymana w raczej jasnych, pastelowych kolorach. Dominuje biel, beże, brązy, szarości i różne odcienie koloru kremowego. Paleta barw może zostać poszerzona o turkusowy, oliwkowy czy też niebieski, z tym że dotyczy to tkanin. Na pewno należy zadbać o to, aby wnętrza klasyczne nie wyglądały ponuro, mimo że brakuje im ostrych barw i dużych kontrastów. Tonacje kolorystyczne stwarzają natomiast atmosferę spokoju i harmonii.

Meble w klasycznych formach mają zarazem ciekawe i wyraźnie podkreślone elementy ozdobne, lecz ich linie są proste. Idealnie, jeżeli uda się zdobyć jakiś antyk, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać w aranżacji meble nowoczesne stylizowane na estetykę klasyczną. Ich wyróżnikiem zawsze pozostanie wyrafinowana elegancja.

Wnętrza w stylu klasycznym charakteryzują się dużym przywiązaniem do materiałów wysokiej jakości. Meble są wykonane ze szlachetnych gatunków drewna, na podłodze leży parkiet, na nim zazwyczaj perski dywan, a w pomieszczeniach wilgotnych marmur bądź kamień. Ściany mogą zostać pokryte szykownymi tkaninami. Na oknach najczęściej wiszą jedwabne lub satynowe zasłony, często z falbanami i frędzlami. Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie. Nie dziwią żyrandole kryształowe czy też wykonane z przezroczystych kamieni. Oprócz oświetlenia górnego pojawiają się świeczniki z brązu i ozdobne kinkiety.

Widać też wielką dbałość o detale wykończeniowe. Najczęstszymi motywami ozdobnymi będą liście akantu, liście laurowe lub dębu. Zastosowane detale zawsze są ułożone symetrycznie. Każde pomieszczenie musi zostać dopracowane w najmniejszym szczególe i nie ma tu miejsca na przypadek albo chaos.

Warto jeszcze wspomnieć o dekoracjach, które należy stosować z umiarem, aby nie stworzyć wrażenia przeładowania i chaosu. We wnętrzach klasycznych sprawdzą się zarówno wyroby porcelanowe, jak i rzeźby czy figurki z brązu oraz marmuru. Można również zawiesić obrazy oprawione w zdobione, drewniane ramy o tematyce krajobrazowej albo religijnej, ewentualnie mogą to być portrety.

żródło: http://www.artcoredesign.pl/wnetrza-w-stylu-klasycznym-palacowy-szyk/

Dodaj komentarz